DESIGNED BY JOOMLATD
Rodinný penzion v Roztokách u Prahy
Útulné a levné ubytování téměř v Praze
Rodinný penzion v Roztokách u Prahy
Útulné a levné ubytování téměř v Praze

Předpověď počasí

Kdo je OnLine

Právě přítomno: 7 hostů a žádný člen

Vrch, který nebyl vždycky holý

holy_vrch

 

Geologové by vás poučili, co jsou buližníky, přesněji, dokonce asi i s chemickým složením, ale to není pro naše vyprávění nutné. Řekneme si jen to, že buližník je složen ze schránek primitivních mořských organismů, které se po milióny let ukládaly na dně. A právě z buližníků jsou tvořeny skály Kozích hřbetů a Holého vrchu.

 

Kozí hřbety

 

holy_vrch2

 

Tajuplný vrch Řivnáč a jeho kultura

 

holy_vrch3

 

 

 

holy_vrch4

 

V místech, kde řeka Vltava ladným obloukem opouští Žalov, týčí se černé skalisko vrchu Řivnáče. V pozdní době kamenné (eneolitu) zde bývalo významné tzv. výšinné sídliště. Zbudoval ho zde lid s kulturou, jejímž poznávacím znakem se staly hliněné nádoby s neobvyklým "rohatým" uchem ve tvaru půlměsíce, vyčnívajícím oběma hroty vysoko nad okraj nádoby. Tato kultura dostala svůj název podle tohoto skalnatého vrchu - kultura řivnáčská.

 

holy_vrch5

 

Udělejte si někdy výlet na Řivnáč. Je z něj mimo jiné i překrásný výhled do okolí. Při dobré viditelnosti uvidíte nejen novou tabulovou horu Regiosu, ale i Říp a České středohoří - stejně jako lidé s řivnáčskou kulturou, kteří zde před šesti tisíci lety žili.

 

TOP